GTA 5 – průvodce

Vítejte v průvodci po GTA V. Pátý díl série Grand Theft Auto opět svou rozsáhlostí překonává předchůdce a v některých oblastech může být těžší se zorientovat.

Podíváme se na různé prvky, ze začátku hlavně na boj, řízení a pilotování, získávání výbavy a útěky před bezpečnostními složkami. Pak se také mrkneme na naše tři hratelné postavy a jejich zvláštnosti. Dostanete také tipy, jak zlepšit dovednosti těchto protagonistů.

Základní tipy

  • Nedělejte si hlavu z toho, když nejsou všechny tři postavy dostupné hned po dohrání úvodu (Prologue). Hezky se všechny odemknou spolu s postupem příběhovou částí. Také se několikrát stane, že určitá postava bude nedostupná a odemknete ji odehráním dalšího kusu hlavní úkolové linie.
  • Každá mise je svým způsobem výjimečná. V některých úkolech ovládáte jednu konkrétní postavu, v jiných dvě nebo dokonce všechny tři. Není to tak, že se mezi nimi můžete volně přepínat, ale občas dostanete vybrat.
  • V mnoha misích Vám budou pomáhat NPC, které nesmí zemřít.
  • Když něco zkazíte u rozsáhlejších misí, nepojedete úplně od začátku, ale od checkpointů.
  • Jste-li zraněni, pokud na Vás nebude nikdo nějakou dobu útočit, doplní se zdraví do poloviny. Zbytek můžete uzdravit lékárničkou, návratem domů nebo klasicky, fastfoodem.
  • Hra má opět čtyřiadvacetihodinový cyklus. Například ilegální závody budou dostupné jen v noci a podobně. Naštěstí se to netýká příběhových misí, kde se čas posune.

Krádež auta

Auta jsou základ. Sice má každá postava vlastní, ale proč se omezovat, klidně si nějaké šlohněte. Jak ale tento proces proběhne záleží na několika věcech, zejména jestli je auto zaparkované nebo v jakém je technickém stavu. Pokud je auto zavřené, musíte nejdřív rozbít okénko, což vás trochu zdrží. Pokud chcete auto v provozu, jednoduše z něj vyhodíte jeho majitele. Ale opatrně, někteří lidé se budou bránit, mohou být ozbrojeni. Nebo dokonce ukradnou jiné vozidlo a budou vás pronásledovat. Policie také nebude stát s rukama v kapsách. Aby toho nebylo málo, některá auta mají alarm, který se ale po několika vteřinách vypne.

Garáž

Ukradené káry si můžete nechat trvale tak, že si je dáte do garáže. I když je auto zničené, najdete ho zase v garáži. Necháte-li ho někde ve městě, můžete si ho vyzvednout z policejní garáže za 250$. Pokud chcete uskladnit více aut, je potřeba nakupovat garáže po celém městě.

Auta se dají upravovat, ať už jde o jejich výkon, výdrž nebo dokonce i zvuk klaksonu. Stačí navštívit nějakou dílnu. Exkluzivní vozítka se také dají koupit přes internet.

Řízení

Ovládání vozidel je obdobné jako u předchozích dílů. Brzda je zároveň zpátečka. Můžete troubit, ovládat světla nebo změnit rádio. Auta jsou celkem citlivá a jejich fyzika připomíná závodní hry. Hlavně ze začátku jezděte spíše pomaleji, než zvládnete zatáčení. Faktor tady samozřejmě hraje také typ vozidla a dovednost vaší postavy.

Pokud je auto ve vzduchu, musíte ho vyrovnávat, chcete-li přistát šťastně. Každý úspěšný dopad také pozitivně působí na vaši “řidičskou dovednost”.

Z auta můžete vyskočit i za jízdy stejnou klávesou, jakou se nastupuje. Ale toto používejte s rozmyslem, ať se nezabijete.

Také lze za jízdy střílet, pokud máte zbraň. Budete toho využívat často.

Ovládání motorek je podobné autům, ale navíc se můžete naklánět dopředu a dozadu. Zmáknutím této techniky můžete jezdit po zadním nebo při brzdění frajersky zastavit na předním kole.

Pak tu máme vodní dopravní prostředky. Abyste si mohli kradenou jachtu nechat, musíte si pronajmout místo v přístavišti. Ve hře je jen jedno místo, v Puerto Del Sol v La Puerta. Připravte si 75 tisíc pro každou postavu zvlášť.

Ovládání není složité, u větších lodí je však potřeba počítat s menší manévrovatelností a v užších kanálech důsledně plánovat.

Země, voda, teď zbývá už jen vzduch. Svou letku musíte také někde parkovat, letadla v hangárech a vrtulníky na helipadech. Trevor hangár má, ostatní si ho budou muset koupit. Chcete-li uložit letadlo, musíte s ním do hangáru přímo zajet, necháte-li ho přistávací ploše, bude ztraceno!

Létání je pravděpodobně nejtěžší na ovládání v celé hře, ze začátku asi zažijete hodně nehod. Není špatné si koupit padák v Ammu-Nation, než se půjdete proletět. A také si dejte pozor na Fort Zancudo, kde je vzdušný prostor uzavřený a dobře hlídaný. Když už musíte letět kolem, tak co nejníže při zemi, aby vás nezachytil radar.

Není špatné si projít leteckou školu, která je ve hře naštěstí k dispozici. Kromě základního ovládání si procvičíte i nějakou tu akrobacii.

Ještě tu máme vrtulníky, ty se ovládají o něco lépe než letadla. Ale stále je potřeba cvik, aby jste je mohli používat s jistotou. Do rukou se vám může dostat i stroj, ze kterého lze střílet.

Zbraně

Po celém San Andreas jsou Ammu-Nation obchody, zde si můžete nakoupit veškeré vybavení. Ale hlavně ze začátku je to ztráta peněz, protože zbraně posbíráte od protivníků. Pokud vás chytí policie a máte prázdné ruce, je nejlepší koupit si brokovnici, ta sundá téměř každého na jednu ránu. Pokud před misí dáváte pozor, můžete dostat tip, co byste si měli koupit, například ostřelovačku nebo granáty. Jinak budete improvizovat.

Pamatujte, že pokud máte několik zbraní stejného typu (pistole, brokovnice), hra automaticky vybere ten slabší model. Nezapomeňte tedy změnit zbraň.

Přestože nedoporučuji kupovat přiliš zbraně, určitě nezapomeňte kupovat munici a vylepšení. Tlumič, baterka, větší zásobník, vše pomůže. Pak tu jsou ještě kosmetické změny, které nemají na nic vliv.

V obchodech najdete i padáky, o kterých jsem psal v sekci o letadlech. Určitě si ho sebou do letadla vezměte.

Velmi důležité je brnění, která vás chrání před kulkami. Určitě si nějaké pořiďte před každou větší misí. Tady nemá cenu šetřit, pokud na něj máte, berte to nejdražší za 2.500 dolarů.

Vyděláváme prachy

Na začátku obracíte v ruce každou korunu a v obchodě moc nepořídíte. Naštěstí existuje několik způsobů, jak si přidat na účet pár nul.

Loupeže

Loupeže jsou očividná cesta jak přijít k penězům a zde je pár tipů, jak z nich vytřískat co nejvíce. Pokaždé, když sestavujete svůj tým, vybíráte mezi různě schopnými kandidáty. Čím lepší kandidát, tím méně komplikací během mise a ale také tím větší podíl jim musíte dát. Dejte se tedy levnou cestou. Když si během první mise zvolíte nejhoršího řidiče, nedostane instrukce kam máte jet, ve stokách budu horší motorky, ale přesto byste to měli zvládnout.

Jediný, na kom nesmíte nikdy šetřit, je chlápek přes IT. Jeho kvalita určuje kolik budete mít času na loupení a přímo ovlivní výslednou částku.

Jinak i když budete brát nejslabší členy, i oni se postupem času budou zlepšovat. Je to prostě větší výzva, je na vás, zda se dáte touto cestou.

Obrněné transporty

Při poflakování se po městě narazíte na obrněné dodávky, které převážejí peníze. Můžete oddělat ochranku než nastoupí, nebo můžete vozidlo pronásledovat. Nakonec musíte otevřít zadní dveře, což zvládne střela do zámku brokovnicí nebo třeba sticky bomb. Očekávejte okolo pěti až šesti tisíc. Seberte prachy a zmizte, hned budete mít 2 hvězdičky.

Krádeže

Jako každý zločinec můžete také krást peníze majitelům obchodů. Nejde o velké částky, ale peněženka to pocítí. Přijdete k prodavači a namíříte na něj zbraň. Někteří mají pod pultem brokovnici, takže je budete muset oddělat a rozstřelit kasu sami. Také si nechte před obchodem káru, protože po vás půjde policie. Lze vykrádat benzínky, supermarkety a obchody s alkoholem.

Burza

Hraní si na burze vám může přinést pěkné sumy. Musíte jen vědět, jaké akcie si vybrat. Když budete dávat pozor, uslyšíte ve hře co kde poroste nebo spadne. Největší zlatou žílou je Franklin, když zabíjí šéfy společností pro Lestera. Než začnete misi, investujte do konkurentů a jejich akcie půjdou raketově nahoru.

Ostatní

Pak jsou tu ještě jiné zdroje příjmů, můžete vyhrávat závody, jezdit taxíkem, skupovat firmy, chytat zloděje. Koneckonců můžete přepadávat lidi na ulici, nejlepší je čekat u bankomatů.

V Ammu-Nation když splníte na střelnici všechny úkoly, dostanete slevu 15 procent, když všechno zvládnete se zlatými medailemi, sleva naroste na 25 procent.

Pořizování majetku

V San Andreas je spousta nemovitostí, které můžete vlastnit. Některé potřebujete pro své aktivity (hangár), jiné generují týdenní zisk. Nemovitosti se odemykají spolu s postupem hrou.

Když se stanete majitelem, budete dostávat zprávy, že je potřeba čas od času splnit nějakou misi. Pokud to budete ignorovat, zisk bude klesat.

Pořizovat podniky se nevyplatí, pokud chcete jen dohrát hlavní příběh. Návratnost je delší. Někdy dostanete peníze za související mise. Například skládka zaplatí 150 dolarů za každé zničené auto a Sonar Collections Dock vám dá 23 tisíc za dodávku toxického odpadu (těch je 30). To může jejich návratnost podstatně zrychlyt. A pak tu máme podniky, které jsou finanční noční můra, ale poskytnou jiné výhody. Například když koupíte taxikárnu, máte taxíky zdarma, čímž si ušetříte spoustu ježdění a nic vás to nebude stát.

Policie a její akce

Dříve nebo později vás budou konfrontovat bezpečnostní složky s úmyslem vás zneškodnit. Pronásledování může skončit jedním ze tří způsobů.

  • Zatčení. Pokračujete z policejní stanice, přijdete o zbraně a část peněz.
  • Smrt. Probudíte se v nemocnici, ztratíte něaké peníze. Paradoxně Vám zůstává výbava, takže je lepší se nechat zabít, než zatknout.
  • Útěk. Podaří se Vám setřást policii, ale ještě pár minut budete hledaní. Pak je to přestane bavit a můžete se vrátit k normálnímu hraní.

Mohou po vás jít v pěti intenzitách, podle toho co jste grázla.

Jedna hvězdička. Spácháte nějaký trestný čin. Buď vás policista uvidí, nebo někdo zavolá 911. Můžete také neutralizovat volajícího a zločin nebude nikdy nahlášen. Strážnící jsou mírní, nestřílí po vás, chtějí abyste zastavili. To ale neuděláte, že?

Dvě hvězdičky. Pokud vás nezatknou na přechozím stupni nebo když zahájíte střelbu poblíž policistů (nebo do nich), tak přitvrdí. Tentokrát použijí své služební bouchačky a začne vás pronásledovat více aut. Jsou agresivnější a nejspíš vás zkusí vytlačit ze silnice.

Tři hvězdičky. Zabijte poldu a máte to. Pronásledování bude větší a připojí se i vrtulník s dvěmi střelci na palubě. Dále čekejte blokády na cestách. Tři hvězdičky také vyfásnete, když polezete do míst, kde nemáte co dělat (například přístav nebo letiště).

Čtyři hvězdičky. Začíná přituhovat, očekávajte agenty, slzný plyn, útočné pušky, neprůstřelné vesty, SUVéčka a protiteroristická komanda slaňující se z vrtulníků. Takovou vlnu zájmu si můžete vyzkoušet, když se vetřete do vojenské základny Zancudo Fort.

Pět hvězdiček. Nejvyšší stupeň, do pronásledování se zapojí i jednotky NOOSE. Vrtulníky zakryjí oblohu a všichni se vám budou snažit rozstřílet auto, tentokrát pálí i za jízdy.

Jak se zbavit policie

Musíte jim zmizet z dohledu a počkat, než vás přestanou hledat. Dokud vás vidí jedinný policajt, radar bude modro-červeně blikat a budou přijíždět stále další a další jednotky. Během útěku měňte často směr, vyhněte se hlavním cestám nebo skočte odněkud do vody. Pokud vás pronásleduje vrtulník, sejměte ho, nebo ho vmanévrujte do terénu, kde havaruje (ideálně venkov).

Ve hře není možnost přelakovat auto jako u předchozích dílů. Také nezapomeňte, že vás může zachránit začátek mise, který stíhání přeruší.

Hlavní postavy

Franklin

Franklin je mladý ambiciózní černoch, který pracuje pro arménského drogového dealera. Jeho přáním je vypracovat se kriminálním prostředí a snaží se toho dosáhnout spoluprácí s Mechaelem a Trevorem.

Zvláštnost: Franklin je skvělý řidič, to se vyplatí při honičkách a újezdech z loupeží. Také je dobrý sniper, takže když je potřeba, může krýt své kolegy.

Speciální dovednost: Franklin umí během řízení zpomalit čas, což mu pomáhá lépe vybírat ostré zatáčky a manévrovat mezi překážkami.

Franklin v některých misích může sebou mít rotvajlera jménem Chop, který patří jeho kamarádovi. Také se k němu vztahuje spousta úkolů spojených převážně s účastí na válkách gangů a ilegálními automobilovými závody.

Michael

Michael je čtyřicátník, bývalý lupič, který uzavřel dohodu s federály a stal se korunním svědkem. Po změně identity ho umístili do jedné z luxusních čtvrtí Los Santos. Michael má špatné vztahy se svou ženou a dětmi, tak se snaží vrátit ke své předchozí činnosti, kde se může seberealizovat.

Zvláštnost: Michael je odpovědný za organizaci a plánování loupeží v celé hře. Pokud jde o praktičtější část jeho dovedností, je dobrý střelec a umí účinně bojovat ze skrytu.

Speciální dovednost: Umí zpomalit čas během střelby, což mu pomáhá efektivně zamířit a lépe tak zlikvidovat protivníky. Jde o klasický bullet-time známý z jiných her.

Protože je Michael v programu na ochranu svědků, má přístup k vedlejším misím, které plní pro federály (ve hře FIB).

Trevor

Trevor je plešatící bývalý vojenský pilot, který není příliš duševně vyrovnaný. Typickými pro něj jsou časté agresivní výbuchy a absence úcty k lidskému životu. V minulosti se kamarádil s Michaelem, ale rozešli se ve zlém.

Zvláštnost: Trevor je bývalý armádní pilot, takže je lepší v práci s vrtulníky a letadly než jeho kolegové. To se vyplatí, pokud je nutné místo loupeže opustit velmi rychle.

Speciální dovednost: Trevor umí přejít do jakéhosi berserk módu, kde způsobuje větší poškození a sám je více odolný. Také má silnější rány v pěstních soubojích.

S osobou Trevora jsou spojeny šílené vedlejší mise. Pak tu jsou ještě úkoly týkající se jeho boje s motorkáři, The Lost.

Dovednosti

Zlepšování dovedností je podobné jako v GTA III: San Andreas. Tedy, čím více něco děláte, tím jste v tom lepší. Také by se to dalo připodobnit k RPGčku Skyrim. Pro každou ze tří hlavních postav vylepšujete dovednosti zvlášť.

Special – Určuje jak dlouho můžete používat speciální dovednost postavy. Čím častěji ji používáte, tím ji také můžete používat déle.

Stamina – Výdrž, čím vyšší, tím déle můžete běhat, plavat a jezdit na kole. Zároveň těmito aktivitami ji zlepšujete.

Shooting – Střelba, snižuje zpětný ráz, zvyšuje velikost zásobníku a zrychluje nabíjení. Kromě střelby do živých cílů můžete trénovat i na střelnici.

Strength – Síla, určuje sílu pěstních útoků, zranitelnost vůči explozím, nárazům a pádům, důležitá je též u tenisu a golfu.

Stealth – Rychlost a hlučnost při plížení, čím více používáte, tím jste více smrtící.

Flying – Ovladatelnost letadel se zvýší a vliv větru se sníží. Doporučuji leteckou školu.

Driving – Řízení, jako v reálu, čím déle řídíte, tím lépe řídíte. Pomáhají skoky a jízda po dvou kolech.

Lung Capacity – Obsah plic, určuje jak dlouho se můžete potápět.

1 Comment

What do you think?

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.