Káva – škodí nebo pomáhá?

Pomalu upíjíme kávu. Vychutnáváme její vůni a specifickou chuť. Lahodný horký nápoj zlepšuje náladu a dodává energii. Ale na světě není nikdy něco za nic, nevybírá si náhodou konzumace kávy svou daň na zdraví?

Lékař se Vás pravděpodobně někdy zeptal, zda pijete kávu a kolik. Jde o rizikový faktor v životosprávě. Co je na ní tak špatného? Měli byste ji přestat pít?

Kofein. Kofein je psycho-stimulační droga, ve větším množství klidně i jed. Přidává kávě právě ten povzbuzující efekt. Mezi výhody patří oddálení únavy, udržení pozornosti a někdy i pocit euforie. Zrychluje tep, rozšiřuje tepny, stimuluje krevní oběh a dýchání. Kvůli zvyšování obsahu mastných kyselin v těle byl dlouhá léta používán ve sportu. Takovéto účinky mohou vydržet klidně až 12 hodin. Jenže podle studie se po čtyřech letech stanete vůči těmto efektům odolní.

kavova_zrnka
Zrnka kávy, dodnes není plně prozkoumáno, jak všechny obsažené látky působí. Třeba se jednou povede s jejich pomocí vytvořit lék na rakovinu

Tím výčet pozitivních vlastností kofeinu končí a začíná dlouhý seznam možných vedlejších účinků, které jsou závislé na jeho dávce. V extrémních případech může jít o rozostřené vidění, nespavost, snížený nebo nadměrný pocit hladu, žízeň, sucho v puse, bolesti žaludku, nevolnost, průjem a další. Nedoporučuje se to s pitím kávy přehánět lidem, kteří mají problém s žaludkem a žaludečními vředy, se srdcem (kvůli zvýšené aktivitě může vyvolat i infarkt) a s ledvinami. Těhotné ženy by měli mít na paměti, že kofein se dostane až do placenty a může zastavit růst plodu. Při kojení je pak obsažen v mateřském mléce a způsobuje dětem nespavost, obzvláště vypijí-li více než 3 šálky denně. Kofein je také postrach pro kosti, zvyšuje riziko vzniku osteoporózy. Zvyšuje totiž vylučování vápníku z těla, je vhodné ho doplňovat z jiných zdrojů. V neposlední řadě na kofein vzniká závislost, při vysazení se může objevit bolest hlavy, ospalost, nervozita, nebo vyčerpanost. Smrtelná dávka je dle článku na české wikipedii přepočítáno na kávu 25 litrů, tedy 100 šálků. Mají tam i seznam jiných zdrojů kofeinu, bacha třeba na energetické nápoje typu Crazy Wolf a podobné.

Další rozporuplnou látkou v kávě je furan. Furan je toxická látka, která se považuje za karcinogenní (rakovinotvornou) a nachází se už v kávových zrnech. Na rozdíl od kofeinu nemá žádné pozitivní vlastnosti. Paradoxně je furanu nejméně v instantní kávě, až pětkrát méně než v obyčejném turkovi. Také se výsledný obsah látky liší způsobem přípravy, nejmenší obsah je v kávě připravené v klasickém domácím kávovaru, o něco více v kávě zalité horkou vodou a výrazně více v šálku připraveném z mleté kávy zcela automatizovaným zařízením.

Dalším faktorem je cukr, hodně lidí si ho do kávy dává. Cukr má opravdu hodně negativních vlastností a zasloužil by si vlastní článek, možná ho někdy sepíšu. Tady bych jen rád podotknul, že sladit opravdu s mírou, zkuste si spočítat kolik rozpuštěných lžiček zkonzumujete denně. Někdy si to lidé ani porádně neuvědomují.

Zní to celé dost pesimisticky, což? Tak se pojďme podívat naopak na pozitivní vlastnosti a prvky kávy.

Vědecká studie z Oaklandu v Kalifornii odhalila, že pití kávy snižuje možnost vzniku cirhózy jater. Příznivě působí káva i u alkoholiků. U alkoholiků každý vypitý šálek kávy snižuje riziko vzniku cirhózy o 22 %. Jelikož čaj tento efekt neprokázal, je otázkou, zda příčinou nejsou jiné složky v kávě obsažené, např. antioxidanty. – zdroj

Podle jiných zdrojů dokonce káva obsahuje několikrát více antioxidantů než často doporučovaný zelený čaj. Vypitým 4 až 6 šálků jich do těla dostaneme dokonce stejně, jak z půl kilogramu zeleniny. Káva má též vliv na riziku vzniku rakoviny prostaty, což dokazuje prostá statistika, pište si pánové. Údajně prý mám vliv na Alzheimerovu chorobu, ale to je velmi odvážné tvrzení a ne až tak pevně podložené. Pak také chrání mozkové cévy, to je dobré k prevenci mrtvice. Kafáci také méně trpí depresemi.

Všechno ale může být jinak člověk od člověka, každý je jinak citlivý, na každého káva působí trochu jinak. Platí všeobecné pravidlo jako u všeho – nic se nemá přehánět. Odborníci doporučují preventivně nepřesahovat míru 4-6 šálků denně. Nové studie a rozbory se totiž objevují každý den a třeba pozítří bude zase všechno jinak.

What do you think?

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.